Bradavice a jak je odstranit

bradaviceBradavice jsou kožní projevy, které se objevují na nohách, rukou, genitáliích... Příčinou bradavic je vir (papilomavir HPV), kdy jeho inkubační doba je od jeho až do čtyř měsíců. Většinou se objevují u dětí a mladistvých. Existuje několik druhů bradavic (ploché, pravé a genitální).

Pravé bradavice tvoří útvary, které mají drsnější povrch. Pokud se jich vyskytuje na těle více, tak ta největší - mateřská - je nejagresivnější. Roznášejí se škrábáním, krví či odlupováním. Objevují se na tváři, na rukou, na nohou. Bradavice na chodidlech se při neléčení zvětšují směrem do těla.

Genitální bradavice

Genitální bradavice se přenáší pohlavním stykem nebo dotykem na genitální oblasti. Vyskytují se u obou pohlaví na genitálech nebo u řitního otvoru. Způsobují je HPV kmeny, nejčastěji se jedná o HPV kmen 6 a 11. Tento typ se objevuje po zahájení sexuálního života.

Bradavice a jak je odstranit

Pokud máme bradavice, měli bychom navštívit kožního lékaře či dermatologa. V případě genitálních bradavic (kondylomat) gynekologa.

Lékař zpravidla navrhuje léčbu tekutým dusíkem, kdy se aplikuje mražený dusík na bradavici po dobu několika desítek sekund až po pár minut na bradavici. Na bradavici se poté vytvoří puchýř, který sám praskne. Někdy je potřeba tento postup opakovat. Toto odstranění je velmi účinné a není moc bolestivé, jak si mnoho lidí myslí.

Další možností je potírání si bradavice nějakým roztokem (kyselina mravenčí, roztoky nebo mastičky s kyselinou acetylsalicylovou). Ovšem jedná se o zdlouhavý způsob odstranění, který trvá až několik týdnů.
Také je možné bradavice odstranit chirurgicky v lokální anestezii. Bradavice se však i přes zákrok může znovu objevit.
Další možností je odstranění laserem, které vyžaduje několik aplikací.

Dále existuje mnoho dalších možností, jak bradavici odstranit. Ovšem také se mohou rozšířit při špatných postupech.
Na odstranění bradavice lze použít česnek, cibuli, citron, šlupku banánu, vlaštovičník...
Také je možné si zakoupit různé přípravky v lékárně, které mohou, ale také nemusí pomoct.


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.