Jak se starat o kožené oblečení a doplňky?

kožené oblečení

29.10.2014
Kožené oblečení a doplňky vydrží celkem dlouho, ale pouze v případě, že se o ně budete dobře starat a hlavně se vyvarujete nevhodné péči. Kožené věci se v žádné případě nesmí prát v pračce a to ani na ruční režim, jinak se zničí. Mnohem efektivnější je dát vyčistit do kvalitní čistírny a také nezapomenout pečovat o ně doma.

Kvalitní péče začíná už i od pouhého odkládání, skladování až po čistění.

Odkládání a skladování

Doplňky nebo oblečení vždy odkládejte opatrně a to nejlépe oblečení na ramínko, doplňky na poličku a boty do botníku (nesmí být ale mokré od vody). Důležité je, aby věci byly na vzduchu a nebyly v nepřirozeném stavu.

To stejné se týká i při skladování. Zapomeňte na kabelku nacpanou v krabici, přeložené oblečení nebo schovávání v igelitovém pytli. To všechno kůži akorát poškodí. Raději hezky urovnané oblečení dejte na ramínko, kabelku, rukavice atd. položte na poličku a boty dejte do botníku, který občas otvíráte.

Péče o oblečení a doplňky

Jak už bylo řečeno, kožené oblečení nikdy neperte v pračce, protože by se zničilo. Špinavé místo přetřete buď kartáčem a naleštěte jelenicí, nebo místo přetřete hadříkem lehce namočeným ve vodě nebo mýdlové vodě a vysušte. Mnohem lepší je použít speciální mýdlo na kůži.

Oblečení není možné ošetřovat přípravky, které jsou určeny na boty. Zničilo by se. Máte-li pochybnosti, jak o kůži pečovat, zeptejte se v obchodě s koženými věcmi nebo si najděte další návod na internetu.

Péče o obuv

Taktéž o kožené boty je nutné umět se správně starat, aby dlouho vydržely. Pokud budete mít boty mokré z vnějšku nebo vnitřku, nechte je uschnout při pokojové teplotě. Často je mnozí dávají uschnout k topení, avšak neuvědomují si, že je tím ničí. Pokud v nich máte dírku, díky které jsou boty mokré, zajděte za ševcem, který je opraví.

Pokud máte obuv špinavou, tak nečistotu otřete vlhkým hadříkem a suchým osušte. Nezapomeňte nanést přípravky k ošetření hladké kůže. Boty pravidelně čistěte, krémujte je minimálně jednou týdně a impregnujte. Pokud ale máte boty z broušené kůže, tak ty nekrémujte, ale impregnujte. Vždy péči přizpůsobte momentální počasí a podle toho postupujte. Lepších účinků než impregnace dosahuje nano-impregnace, která se hodí pro oba typy kůže.

Netřeba zmiňovat fakt, že kožené boty je nutné před první chůzí ven naimpregnovat, aby se na nich neusazovaly nečistoty. Impregnuje se třikrát speciálními krémy a spreji, které seženete v obchodech s obuví.

Podívejte se na:
Udělejte si rybí cop
Rady pro rychlejší růst vlasů
Podzimní boty od Deichmanna


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.