Jak se zaručeně zbavit akné

15.8.2013
maska na obličejiPupínky se většině lidí objeví hlavně v pubertě, někdy se jedná pouze o drobné pupínky, někdy o velké pupínky plné hnisu nebo o uhry na dotek velmi bolestivé. Akné v pubertě je celkem běžné, nemusí se vám ale vyhnout ani v dospělosti. Akné ovlivňují hormony, stres, stravování i kosmetika. Jak se jej můžete zbavit nebo ho alespoň zmírnit? Podívejte se na rady.

Nezapomínejte na dostatečnou hygienu

Důležité je pravidelně čistit pleť a místa, kde se vám vyskytuje akné. Kupte si pleťovou vodu a pravidelně čistěte tvář. Také je možné čistit pokožku vodou a mýdlem, které patří mezi klasiku, i když je mnohými odsuzována. Občas si udělejte masku nebo peeling.

Zdravá strava je základem

I akné je ovlivňováno naším stravováním. Pokud se budete neustále stravovat v „Mekáči”, jíst jednu čokoládu za druhou, chipsy a smažák, projeví se to nejen na vaší váze, ale i na stavu pokožky. Zatímco, pokud budete jíst více zeleniny, ovoce, celozrnných potravin, libového masa a ryb, bude stav vaší pleti lepší. Zkuste se stravovat zdravě a hlavně nezapomínejte na pitný režim (nejméně 2,5 litry vody a čaje). Nečekejte ale účinky po dnech, ale až po několika týdnech.

Nespoléhejte na áčko

Mnoho dívek řeší akné tím, že si jednoduše zajdou za kožní lékařkou nebo gynekologem a nechají si předepsat antikoncepci. Je pravda, že pomůže díky tomu, že se v těle vyrovná hladina hormonů. Ovšem poté, co přestanete prášky brát, akné se vám opět objeví ve stejné či horší kondici. Následně se jej opět budete velmi těžce zbavovat. Nehledě na to, že HA není úplně bezpečná.

Co akné zhoršuje?

Akné zhoršuje mnoho známých i méně neznámých faktorů. Pokud je omezíte, uděláte mnoho nejen proti pupínkům, ale i pro své zdraví.

Nevhodná strava - strava plná jednoduchých cukrů a tuků pleti příliš neprospívá. Omezte sladkosti, bílé pečivo, tučné pokrmy i jídla z fastfoodu, místo toho jezte více zeleniny a ovoce.
Kouření - má neblahé účinky na pleť i tvorbu akné.
Stres - stres ovlivňuje všechno a to i na akné.
Kosmetika - pokud se nalíčíte, tak pleť nebude moct dýchat a místo toho, aby se pupínky uzdravily, se ještě více zanítí. Odpusťte si make-up a líčidla, pokud je nutně nepotřebujete na důležité události.
Vymačkávání pupínků - sice je mačkání zábavné, ale akorát se pupínek zanítí a než se ztratí bude trvat mnohem déle, než kdybyste ho nechala na pokoji. Navíc hrozí, že po něm vznikne jizva.
Léky - i některé léky mají nepříznivý vliv na akné.

Abyste se opravdu akné zbavila, je nutné kombinovat více věcí - pravidelně si čistit pleť, zdravě se stravovat a vyvarovat se aspektům, které pupínky zhoršují.

Máte nějakou radu, jak se můžete rychle zbavit akné?


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.