Svatý Valentýn

ValentýnSvatý Valentýn (Valentin, Valentinus) byl zřejmě katolický kněz, který žil ve třetím století v Itálii. Zemřel mučednickou smrtí, jak praví legenda, 14. února 269. Jeho konec života je obestřen tajemstvím a legendami.

Svatý Valentýn, byl Říman z dobré rodiny, byl zvolen biskupem. Měl léčitelské schopnosti a byl tak váženým biskupem. Po čase se však znelíbil senátorům, tak na jejich příkaz byl uvržen do vězení. Po nějaké době byl z něj vyveden, bit a byla na něm vykonána poprava, kdy mu byla setnutá hlava. To se stalo přibližně roku 269 14. února a bylo to vykonáno prý pohany.

Na jeho počest začal slavit svátek svatého Valentýna podle katolického církve.
Během svého života tajně oddával mladé páry, i když císař Claudius II. byl ostře proti tomu. Nechtěl, aby mladí muži zůstávali doma s rodinou místo toho, aby bojovali za vlast.

Svatý Valentýn byl obnoven jako svátek zamilovaných v USA v roce 1907. Walter Scott, který vyráběl vánoční přání, se blížil zbankrotování a napadlo jej obnovit oslavu svátku zamilovaných. Tradici tohoto svátku obnovila díky tomu nezbankrotoval. Od té doby (mimo války) se slaví svátek zamilovaných, tato tradice se postupně dostává do celého vyspělého světa.
Lidé nakupují pro svou drahou polovičku různé dárky, kterými chtějí vyjádřit své city a obchody zažívají žně.


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.