Jak mít zdravé zuby

zdravé zubyZuby jsou u každého člověka velmi důležité, ať už kvůli kousání, tak také kvůli estetickému vzhledu. O zuby se musíme správně starat, aby se nám zbytečně nekazily nebo nevznikla paradentóza. Navíc krásný úsměv vytváří také krásné zuby. Pokud chceme mít zdravé zuby, měli bychom si zapamatovat a hlavně dodržovat několik pravidel.

Jak na krásné zuby

Zuby si čistíme dvakrát denně, ráno a večer. Před spaním bychom si měli vyčistit pořádně zuby, aby byly dokonalé čisté, zbavené plaku a zbytků jídel. Také ráno bychom si měli pořádně vyčistit, protože pravděpodobně jdeme mezi lidi a není nic horšího než zápach z úst. Zuby čistíme pohybem po zubech nahoru a dolů na jednom místě asi 5 - 8 krát, a pak zase postupujeme k dalším. Čistíme tímto způsobem jak vnější stranu, tak i vnitřní.

Na čistění zubů používáme vhodný kartáček, který by měl mít určitou tvrdost s ohledem na naše dásně. Nemusí se jednat zrovna o nejdražší kartáček, ale neměl by to být kartáček za deset korun. Kartáček bychom měli vyměnit jednou za 2 - 3 měsíce. I kdyby štětinky vypadaly úplně jako nové, tak nové už nejsou a neplní pořádně svou funkci.
Kartáček před čištěním lehce opláchneme a po čištění pořádně vypláchneme. Na kartáček naneseme pastu s obsahem fluoru o velikosti hrášku. Opět se nemusí jednat o drahou pastu. Kromě pasty použijeme po čistění zubů ústní vodu, abychom pořádně vypláchli plak.
Kromě kartáčku používáme při čištění mezizubní kartáček a zubní niť, abychom provedli dokonalé čištění zubů.

Nikdy nechodíme spát poté, kdy jsme snědli nějaké sladké jídlo bez vyčistění zubů, protože tak se vytvoří velmi vhodné prostředí pro bakterie, které jsou zodpovědné za zubní kazy.
Pokud chceme mít bílé zuby, vyhýbáme se kouření, kávě, červenému vínu a velkému solení. Zuby tak rychleji mění svou barvu.
Samozřejmě chodíme na pravidelné prohlídky k zubnímu lékaři, alespoň jednou ročně, i když se má chodit dvakrát ročně.
Článek o zubním kazu.


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.