Zubní kaz je nejčastější nemocí, i když mnoho lidí ho za nemoc nepovažuje vzhledem k tomu, že to není s ním vážné. V ústní dutině žije mnoho organismů (bakterií), které jsou součásti zubního plaku. Na povrchu zubu je sklovina, kterou bakterie mohou napadnout. Způsobí odvápnění zubu a tím vzniká zubní kaz. Z počátku se jedná o drobný zubní kaz, který se v případě neléčení zvětšuje.
Velmi vhodné je v případě podezření na zubní kaz navštívit zubního lékaře. Stejně tak je vhodné chodit na pravidelnou preventivní prohlídku, která by měla být dvakrát ročně.
Zubní kaz se musí odstranit a chybějící části by se měly doplnit plombou. Plomba může být vytvořena z různých materiálů, za které se musí platit dle typu materiálu. Ze zdravotního pojištění je hrazena jen amalgámová plomba.
Pokud se zubní kaz včas neodstraní, postupně se zvětšuje, napadne celý zub a může způsobit zánět nervu. Dále může nakazit kazem ostatní zuby a infekce se může šířit dál.
Ústní mikroflóra je v dutině ústní velmi důležitá, tudíž se jí nemůžeme zbavit. Ovšem naší ústní hygienou můžeme ovlivnit množení bakterií a množství zubního plaku. Důležité je pravidelné čištění zubů za pomocí pasty s dostatečným množství fluoru (fluor zabraňuje vzniku kazu) a hlavně správné techniky. Měl by se kromě zubního kartáčku také mezizubní kartáček, dentální niť a ústní voda.
Dále by se nemělo často konzumovat sladkosti,sladké pokrmy a bílé pečivo, které podporuje aktivitu bakterií.
Mnoho lidí si také myslí, že se "špatné zuby" dědí. Což ovšem není pravda, dědí se slabší sklovina, to ale není důvod k větší kazivosti zubů. Také se traduje, že kazy vznikají častěji v těhotenství. Je to velká pověra, kazy vznikají z důvodu stravy matky a toho, že nemá čas dbát na ústní hygienu.
Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.