Kompresní kalhoty a oděvy

29.5.2013
Kompresní oděvy jsou záležitostí spíše pro sportovně založené jedince. Celý princip je založen na vcelku jednoduché myšlence – pokud je na určité části lidského těla působeno správnou kompresí (silou), dochází k povzbuzení činnosti krevního oběhu, díky čemuž se do namáhaným svalů dostává více kyslíku.

Tento fakt je ve zdravotnictví znám již řadu let (např. stahovací zdravotní punčochy). Sportovní značky tuto myšlenku v posledních letech ale posunuly ještě o stupeň dál, když si uvědomily, že lepší okysličení svalů a zefektivnění srdeční funkce by mělo mít ve sportu pozitivní vliv na výkon a činnost svalů. Vznikla tak tedy řada vysoce elastických oděvů, které „stahují” dané části těla a tím ovlivňují činnost krevního oběhu a tedy i urychlují tzv. žilní návrat.

Značek, které začaly na trh přivádět kompresní oděvy, stále přibývá. Jmenujme např. Skins, New Balance, Newline, Silvini,... Velkou nevýhodou však je jejich vysoká cena. Zákazník se tak musí rozhodnout, zda investuje a zvláště po sportovním výkonu zažije slibované uvolnění, nebo si dopomůže kompresními podkolenkami – první vlaštovkou na poli kompresních oděvů.

Největší novinkou je dynamicky stupňovaná komprese. Pro lepší představu se dá říci, že se jedná o kompresi, která není statická a pořád všude stejná, ale mění se přizpůsobuje podle každého svalu. Mnoho sportovců, kteří nejsou s těmito oděvy dostatečně seznámeni, má za to, že každá komprese je tělu prospěšná, což není zdaleka pravda. Nízká komprese nemá pro tělo téměř žádný přínos a jediné, čeho se zákazníkovi dostane, je prázdná peněženka.

Podívejte se na legíny Lelosi Move, které mají tři úrovně komprese.

Naopak příliš vysoká komprese způsobuje namísto povzbuzení krevního oběhu jeho omezení a tření mezi jednotlivými svaly. Jeho dlouhodobým používáním si může přivodit závažné zdravotní komplikace. V tomto směru je stupňovaná komprese naprosto revoluční. Nezaměřuje se jen na pouhé (původní) „mačkání” svalů, ale je cíleně směřována na svaly, které jsou v danou chvíli aktivní.

Ač je zmíněná funkce prvořadá a pro většinu potenciálních zákazníků rozhodující, kompresní oděvy nabízí mnohem více důvodů pro jejich koupi – odvod vlhkosti, antimikrobiální složky nebo třeba UV ochrana 50+.

Pokud vás po jakékoli pohybové aktivitě bolí svaly, chcete se cítit uvolněněji během sportu nebo jen rychleji hubnout, jsou kompresní výrobky jednou z nejlepších dostupných a hlavně maximálně přirozených možností. Nicméně nikdo není odborník na všechno, proto je vhodné předem se poradit.

Podívejte se také na:
Trendy háčkované a dírkované kozačky
Ombré styl
5 módních trendů na rok 2013


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.