Znáte tyto pojmy ze světa módy?

žena móda doplňky

1.9.2014
Pokud se zajímáte o módu, pravděpodobně často narazíte na pojmy, které jsou v angličtině nebo z ní alespoň vycházejí. Možná u některých přesně víte, o co jde a u jiných možná ne. Pojďme se podívat na velmi časté pojmy, na které natrefíte i v českém prostředí.

Hair cuff

Jedná se o ozdobu do vlasů, která připomíná kovový váleček. Ve skutečnosti je to gumička, na které je kovový váleček (objímka). Ve vlasech to pak vypadá, že je drží jen ten kov.

Oversized móda

Tato móda je poněkud větší než ta obvyklá. Vy si koupíte svou klasickou velikost, ale oblečení máte volnější. Jedná se o trend poslední doby.

Skort

Když spojíte slova skirt (sukně) a shorts (kraťasy) a k tomu ještě projíte i jejich význam. Ve výsledku jde o to, toto oblečení vypadá jako sukně, ale má kraťasovou vnitřní část.

Jeggings

V tomto případě se jedná o kalhoty, které připomínají legíny, ale mají na sobě vzhled džínsů včetně falešných kapes nebo švů.

Satchel

Satchel je klasická kožená aktovka přes rameno s mnoha kapsami a vnitřními díly. U nás je převážně známá u lékařů, studentů apod.

Trenčkot

Delší kabát modrý, hnědé nebo okrové barvy s výraznými knoflíky v jedné nebo dvou řadách. Nosí se na na podzim nebo na jaro. Původně se nosil do deště.

Blazer

Blazer (blejzr) je sáčko s velkými knoflíky, který je propojen jak s prvkami elegance, tak i s prvkami volného času. Blazer může být jak jednobarevný, tak i se vzory.

Cardigan

Cardigan je delší pletený svetr, který má dlouhé rukávy a knoflíky. Často jej najdete v jednobarevné variantě, občas i se vzory.

Parka

Parka je bunda, která je spíše volnější a dlouhá do půli stehen. Má na sobě větší kapsy, kapuci a stahuje se gumičkou nebo páskem. Většinou se prodává v neutrálních a nenápadných barvách.

Birkenstocks

Tyto boty vypadají jako klasická zdravotní obuv, přesněji jako sandály a pantofle s tradičními silnými přezkami a tvarovanou stélkou.

Chelsea boots

V tomto případě jde o boty, které jsou spíše kotníkové a nemají tkaničky nebo zip. Na boku mají gumu, díky které se obuv lépe nazouvá.

Bandeau

Jakmile něco najdete s označením bandeau, tak je to bez ramínek. Může se jednat o podprsenky, plavky, šaty nebo top.

Statement šperk

Tento šperk je velmi výrazný a často i mohutný. Může se jednat o náhrdelníky, prsteny nebo náramky. Tyto šperky mají společné větší a broušené kameny.

Clutch

Clutch neboli psaníčko je malá kabelka do ruky, která se nosí ke společenským událostem, mezi které patří svatba, ples, divadlo atd.

Cropped

Tento pojem se uvádí jednoduše u oblečení, které je zkráceno. Mohou to být kratší trika, topy, bundy nebo kalhoty. V žádném případě se nejedná o to, že by vám oblečení bylo malé.

Skinny

Jakmile najdete kalhoty nebo džíny pod označením skinny, tak se jedná o kalhoty s velmi úzkými nohavicemi. Hodí se tak pro velice štíhlé nohy.

Vintage

Stylové oblečení a doplňky, které pocházejí z první poloviny minulého století nebo se těmito styly nové kolekce inspirují. Ovšem původní oblečení musí vypadat zachovale a luxusně.

Boho-chic

Boho-chic je styl, který inspirován érou hippies. V této době se nosily dlouhé sukně, volná trika, šaty s květovaným potiskem, kožešinové vesty, korálky, ozdoby, šátky, výrazné barvy a vzory, sandále a kovbojské boty.

Shopper bag

Velká taška přes rameno, která je určena nejen na nákupy, se jmenuje shopper bag. Mívá většinou jednu kapsu a občas je i na zapínání.

Podívejte se také na:
Co si obléct na pracovní pohovor
Vyberte si šaty na léto
Nejčastější módní přešlapy


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.