Jak se obléct na pracovní pohovor

oblečení na pracovní pohovor

21.1.2014
Na pracovní pohovor bývá nutné se správně připravit, protože uchazečů je hodně a místa málo. Znalosti a zkušenosti před personalistou nejsou všechno, neboť personalista dává důraz i na jiné věci. Mezi ně patří i oblečení, upravené vlasy a nehty. Neplatí to ale u všech pozic, ale i tak je nutné věnovat dostatek pozornosti tomu, jak se obléct na pracovní pohovor.

Nejprve je vždy nutné zhodnotit, o jakou práci se jedná a podle toho vybrat oblečení. Pokud někdo jde pracovat do montovny, pravděpodobně bude v obleku za blázna, stejně tak v riflích na pozici bankovního poradce nemusíte ani chodit. Takže je nejlepší si prvně odhadnout nebo zjistit, v čem chodit na pohovory, zda je lepší formální nebo neformální oblečení.

Formální oblečení pro ženy

Ženy by si měly vybrat sukňový kostýmek nebo kalhotový kostým, k tomu halenku, košili, blůzu, také lodičky na přiměřeném podpatku a punčochy v tělové barvě. Nesmějí zapomenout na to, aby boty měly čisté a oblečení vyprané a vyžehlené. Stejně tak i kabelka a doplňky by měly být vhodně vybrané a ladící k oblečení jak barvou, tak i velikostí.

Dále by ženy měly zapomenout na hluboké výstřihy, mini sukně, extravagantní módu, křiklavé barvy či oversized bundu. S parfémem by to též neměly přehánět, stačí jen trošku a hlavně vybrat decentní vůni. Také make-up by měl působit přirozeně, raději se držte pravidla, že méně je více. Budete-li vypadat jako zmalovaná barbína, pravděpodobně neuspějete. Stejně tak to platí v případě, že díky tomu, že se nemalujte, budete působit nevýrazně (tam je nutné zvolit správné oblečení).

Formální oblečení pro muže

Muži by měli vsadit na tmavý oblek, který byl měl dobře padnoucí. Také nesmí podcenit výběr bot a kravaty. Častým prohřeškem je příliš velký oblek nebo malý, prostě nepadnoucí. Proto by měl muž při nákupu věnovat pozornost nejen střihu a velikosti, ale i barvě, délce rukávů a nohavic. Pokud nosí tašku, tak by měla být nová a ne ošoupaná.

Taktéž by muži měli mít perfektně čisté boty, které by měly působit novým dojmem.
Košile by měla být světlá a taktéž ve správné velikosti.

Méně formální oblečení pro ženy

Tam, kde se nevyžaduje formální oblečení, si klidně oblečte něco méně formálního, něco v čem se budete cítit dobře. Dobrou variantou jsou tmavé kalhoty a halenka, džíny, blůza či sáčko. Nemáte-li ráda kalhoty, tak si oblečte sukni nebo šaty a k tomu vhodný svršek.

Kromě vhodného oblečení se zaměřte i na doplňky (kabelku, hodinky,...), boty a nehty. Nehty by měly být upravené, kabelka padnoucí a neošoupaná a hodinky si vezměte decentní.

Vždy je důležité zjistit si, jak to v případné budoucí práci chodí a co se vyžaduje na oblečení. Pokud jdete na pohovor do fitka, klidně si obujte sportovní obuv, atd.

Méně formální oblečení pro muže

Pánové, kteří se neucházejí zrovna o místo bankéře, si mohou obléknout tmavé kalhoty nebo džíny, k tomu košili, tričko a na to podle potřeby vestu, svetr, bundu nebo sako. Záleží na tom, co rádi nosíte, kam jdete na pohovor

Dále jsou důležité boty, které by měly být očištěné a nemělo by se jednat o ošoupanou obuv na vyřazení, i kdybyste ucházeli o místo zedníka.

Důležité je, aby vám oblečení sedělo, ať není plandající nebo těsné. Oblečení by mělo být čisté, používejte decentní vůni a nezapomeňte na úpravu vlasů. Také byste se v něm měli dobře cítit, což je při pohovoru velmi podstatné.

Foto: shutterstock.com

Doporučujeme také:
Slevy a výprodeje startují
Co je módní obuv?
Jak se zbavit chloupků?


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.