7.12.2013
V obchodech s obuví poslední dobou často najdeme ve většině případů obuv označenou jako „módní obuv” nebo „vysoce módní obuv”. O co vlastně jde a proč je tato obuv tak výjimečná? Každý si asi představí pod tímto pojmem, že se jedná o boty, které jsou podle poslední módy. Ovšem toto platí jen částečně a je tímto způsobem označována úplně z jiných důvodů.
Zakoupila jste si v nadšení pěkné moderní boty, ke kterým jste dostala leták a po pár týdnech neustálého nošení se vám boty začnou odlepovat či se doslova rozpadnou. Jdete je tedy reklamovat a najednou slyšíte, že módní obuv moc dlouho nevydrží a ještě rovnou zamítnou reklamaci, protože se přece jedná o módní obuv. Nejhorší na tom je, že vás neupozorní předem, že si kupujete obuv s mnoha omezeními. Přiložení letáčku při placení a označení na účtence není dostatečné, jak se můžete dozvědět níže.
Při výrobě této obuvi se klade důraz na to, aby byla módní, ale na kvalitu a použitelnost není důvod dbát. Jedná se o obuv, která je určená pro občasné a krátkodobé nošení v dobrých podmínkách. Již před uzavřením kupní smlouvy (tj. zaplacením) by měl být zákazník poučen o tom, jaké boty si kupuje. Obuv by měla být takto označena i v obchodech a často vám až při placení dají letáček o způsobu použití. Na něm bývají informace, které říkají, že tato obuv je určena ke krátkodobému a ne příliš častému nošení, má se nosit u nenáročných podmínek (ne v dešti) či je nutné dbát na speciální péči o boty. Hlavní nevýhoda této módní obuvi, že vám moc dlouho nevydrží. Při reklamaci zjistíte, že tyto boty z důvodu typu - módní obuv moc dlouho nevydrží, že jste je špatně nosili, chodili v nich v náročných podmínkách nebo jste si obuv sami zničili. Ve výsledku reklamaci zamítnou.
Další perličkou je vysoce módní obuv, u které je psáno, že se boty mají nosit jen ve výjimečných situacích, krátkodobě a ještě k tomu v interiérech. S takovou si je můžete vzít na koncert vážné hudby, na ples, kde budete sedět nebo na diskotéku, abyste se pochlubila a poté seděla. Boty vydrží ze své podstaty jen pár nošení a poté se zničí. Při reklamaci je zamítnou s tím, že jste je nenosila podle rad v návodu.
Ve výsledku se takto v obou případech označuje ne příliš kvalitní obuv, na kterou se podle slov prodejců vztahují jiná pravidla při reklamaci. Musíte se totiž řídit přiloženým návodem. V některých případech se ale o tom, že jste si koupila módní obuv dozvíte až u kasy, kde vám to prodavačka sdělí a v jiných až z letáčku. Přitom byste to měla vědět ještě před placením, ale kdo by si takové boty koupil, kdyby to předem věděl? Podle evropských norem tato obuv nemusí splňovat požadavky na kvalitu a odolnost, protože je určena na krátkodobé nošení s důrazem na módnost. Nejedná se tím pádem o českou specialitku, ale nejdeme toto označení v celé Unii. Hlavní nevýhodou je, že původně se mělo jednat pouze o malou část nabídky daného obchodu, často se ale jedná o značnou část nabídky. Navíc se tento termín používá v některých případech i na boty, které opravdu módní nejdou. Kromě módní obuvi existuje ještě společenská, vycházková, rekreační a sportovní.
Podle slov České obchodní inspekce je tato obuv navržena a vyrobena pro občasné nošení v nenáročných podmínkách a klade se důraz na její módnost. To však neznamená, že by se na ni krátila záruční doba, odmítala rovnou reklamace nebo zamítala s odůvodněním, že se jedná pouze o módní obuv. Platí na ni klasická dvouletá záruka a prodejce má uznat reklamaci, pokud vada je dána nekvalitním materiálem, výrobním postupem, technickým řešením... Pokud se jedná ale o vadu v nesprávném používání obuvi, tak je reklamace oprávněná.
Pokud si myslíte, že vám reklamaci zamítli neoprávněně, můžete si objednat znalecký posudek (ten se ale platí - cca 2 000 Kč) a obuv opět reklamovat. Při dalším neoprávněném odmítnutí může pomoct žaloba a soud, což se často kvůli nízké pořizovací ceně a době trvání případu nevyplatí.
Můžete také podat stížnost k ČOI, ale ta bude šetřit, zda nebyl porušen zákon o ochraně spotřebitele, ne jestli měli nebo neměli uznat reklamaci.
Naštěstí je stále na výběr, zda si koupíte nebo nekoupíte módní obuv. Pokud vhodné boty nenaleznete ve vašem oblíbeném obchodě, podívejte se po jiných značkách a hlavně se zeptejte.
Podívejte se také na:
Jak na péči o obočí
Jak na kulmování vlasů
Vyzkoušejte rybí cop
Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.