Giorgio Armani - italský módní návrhář

26.7.2014
Giorgio Armani je italský návrhář, který se narodil 11.7.1934 v Piacenze. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších módních návrhářů, který se proslavil svou společností Armani. Jeho doménou není jen oblečení, ale i šperky, brýle, kosmetika nebo parfémy. Taktéž byl označen za nejúspěšnějšího italského návrháře. Jeho cesta k úspěchu ale nebyla nejsnazší.

armaniArmani se narodil na severu Itálie ve městě Piacenza, kde jej rodiče společně s dvěma sourozenci vychovávali. Jeho matka dala dost na módu. Začal studovat medicínu, byl totiž nadšen knihou o lékaři a po třech letech začal sloužit v armádě. Tam poznal nemocniční prostředí a poté se rozhodl pro jinou kariéru. Po působení v armádě si našel práci jako aranžér v Miláně v La Rinascente. Pak se ve stejné firmě stal prodavačem pánské módy, získal tak cenné zkušenosti z prodeje a marketingu. Následně začal navrhovat oblečení pro Cerrutiho a částečně se i osamostatnil a navrhoval oblečení.

Sergio Galeotti se objevil na scéně

V šedesátých letech se seznámil s architektem, který se jmenoval Sergio Galeotti a stali se dlouholetými přáteli a i milenci. V roce 1973 přesvědčil Armaniho, aby si otevřel své studio v Miláně. To vedlo k tomu, že rozšířil spolupráci při navrhování módy pro mnoho módních domů. Tato zkušenost následně směřovala k tomu, že si založil vlastní značku a to se stalo v roce 1975 s počáteční investicí deseti tisíc dolarů. Prodal kvůli tomu i některý svůj majetek, aby měl peníze. Založil Giorgio Armani S.p.A. s přítelem Galeottim. Ve stejném roce představil svou první kolekci pánské módy pod svým jménem, která byla určena na jaro a léto. Jednalo se hlavně o oblek a sako. K tomu připojil časem i dámskou módu.

Nezájem kritiků, avšak zlom díky Gigolovi

Ze začátku kritici reagovali na novou módu chladně. Nelíbily se jim neutrální barvy, avšak zákazníci béžové a šedé oblečení kupovali ve velkém. V roce 1980 jej čekal zlom, jeho sako si oblékl Richard Gere ve filmu Americký Gigolo. Najednou všichni po něm začali šílet. Armani rozšiřoval své podniky, přinášel oblečení pro další věkové skupiny a prodej se rozšiřoval po celém světě. V roce 1983 otevřel první obchod v USA. Navíc oba navrhovali i spodní prádlo, plavky, parfémy a další. Armani začal využívat různých reklamních metod, aby byl stále viděn. Neustále expandoval.

Bolestný odchod Sergia a expanze

V roce 1984 byl jeho spolupracovník a přítel Sergio Galeotti diagnostikován s nemocí AIDS a v roce 1985 zemřel. Avšak Armani pokračoval dál, expandoval dál do světa, navrhoval nejen oblečení, ale i nejrůznější doplňky a do společnosti přibral svou sestru Rossanu Armani. Později začal navrhovat i oblečení a doplňky v nových řadách, které jsou dostupnější, protože jsou levnější. Představil sportovní oblečení, sluneční brýle, kosmetiku i domácí vybavení.

V roce 1998 otevřel i první obchod v Číně a to v Pekingu, o šest později následovala Šanghaj a plánoval tam otevření dalších obchodů. V roce 2009 měl téměř tři stovky obchodů po celém světě (z toho 60 butiků GA).

Další úspěchy a poznámky

V roce 1999 dostal nabídky od módních domů, mezi které patřily Louis Vuitton a Gucci, ovšem nabídky odmítl a pokračoval ve své práci.

Navrhuje módu pro mnohé celebrity (např. Lady Gaga, George Clooney), sportovce (David Beckham) a občas i pro celou reprezentaci.

Navrhoval i vzhled interiéru mercedesu CLK 500, mobilů, televize a podobně. K tomu má i kavárny, hotely a restaurace.

Od roku 2006 odmítá modelky, které mají nižší BMI než 18 (stalo se tak poté, co zemřela modelka Ana Carolina Reston, která trpěla mentální anorexií). Byl tak prvním návrhářem, který měl toto omezení.

Nejen smetánka, ale i ti, co dbají na módu, musí mít zaručeně některý z kousků od Armaniho. Toto pravidlo již platí od devadesátých let.
Mezi jeho módní řady patří Giorgio Armani, Armani Collezioni, Emporio Armani, Armani Jeans, Armani Junior, Armani Exchange a Armani Casa.

Armani je bisexuál, který jako své největší selhání bere to, že nemohl pomoct svému partnerovi, aby nezemřel, což říkal v rozhovoru v roce 2001.

Úspěch se projevil v žebříčcích

V posledních letech se drží na špici mezi nejbohatšími lidmi Itálie. V roce 2014 byl pátým nejbohatším člověkem Itálie a 139. nejbohatším člověkem na světě podle Forbesu. Na druhou stranu je při své práci vytrvalý, pečlivý a dohlíží na každý detail jakékoliv činnosti.

Armani je významnou osobností, bez které by současná móda nevypadala tak, jak teď vypadá.

Oficiální stránky: www.armani.com

Foto: Jan Schroeder, CC BY-SA 3.0

Podívejte se také na:
David Beckham pro HM
Louis Vuitton šátek
Mango


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.