Vysoké podpatky vypadají krásně, ale zničí nohy

12.9.2013
Nikdo nepopírá, že vysoké podpatky vypadají na nohou krásně. Nohu prodlouží, zeštíhlí a dodají jí eleganci. ženy prostě chtějí nosit vysoké podpatky, které jsou alespoň 8, 10 cm vysoké. Pro malé ženy jsou podpatky jedinou možností, jak být stejně vysoká jako jejich kamarádka nebo kolegyně, která dorostla 170 cm. Ale většinou nic není bez negativ a to ani boty s vysokými podpatky. Ze začátku je celkem těžké se naučit na takových podpatcích chodit a po pár letech (nebo i dříve) se projeví první potíže, které vám mohou způsobit celkem vážné komplikace.

podpatkyPro organismus je nepřirozená chůze na vysokých podpatcích, proto brzy mohou trpět nejen nohy, ale i záda nebo kolena. Jednou za čas vysoké podpatky neuškodí, ale pokud v nich bude trávit celé dny, může se vám to vymstít.

Zhroucená klenba chodidla

Kvůli nepřirozenému usazení noh do bot se časem bortí klenba. Jakmile se tomu tak stane, budou vás nohy v takových botách strašně bolet. Někdy to může dojít až tak daleko, že se bude muset přistoupit k chirurgickému zákroku a zákazu nošení podpatků.

Kladívkové prsty

Díky poklesu nožní klenby nejen degenerací vazů, ale hlavně nevhodnou obuví vznikají kladívkové prsty. Zdeformované prsty se stahují do kladívkového postavení. Prsty se stáčejí pod další prsty nebo častěji nad ně. Jakmile máte kladívkové prsty, lodičky si již neobujete a to z důvodu, že se do nich kvůli úzké špičce nedostanete.

Bolavá chodidla

Bolavá chodidla vznikají kvůli nepřirozené obuvi, vysokému podpatku, malému prostoru v botách, borcení klenby či zátěži prstů. Jedinou možností, jak se zbavit bolestivých chodidel, je nenosit podpatky. Každodenní masáž, koupel nebo naříkání není to nejlepší pro nohy.

Zkrácení svalů

Svaly na lýtkách se díky dlouhodobém nošení vysokých podpatků zkracují, čímž může být chůze bolestivější.

Vadné držení těla

Těžiště těla se díky podpatkům přesouvá dopředu. Žena pak nechodí rovně, ale spíše nahnutá dopředu. Prohýbá se v bederní páteři a tím vystrkuje břicho dopředu. Zatímco, kdyby chodila rovně, měla by břicho malé a tak to vypadá, že má břicho, ale to jen kvůli prohnutí.

Bolestivá záda a krční páteř

Přetěžuje se přední část nohy, váha těla se přenáší dopředu a páteř je namáhána. Z čehož pak bolí záda a krční páteř,také dochází k napětí zádového svalstva.

Co dělat, ať se vyhnete těmto potížím?

Nejlepší by bylo nenosit vysoké podpatky, ale to si mnoho žen nedokáže ani představit. Můžete si ale koupit menší podpatky - třeba 4 centimetrový, hlavně jste-li pořád na nohou. Dále je vhodné boty střídat, jednou vysoký, jednou nízký a jednou úplně nízký nebo žádný podpatek, je to pořád lepší než nosit pořád jehlové podpatky.

Opravdu vám stojí tyto komplikace za neustálé nošení vysokých podpatků?


Podívejte se také na:
VotočVohoz - internetový bazar s oblečením
Kozačky - podzim/zima 2013
Podzimní boty na letošní sezónu


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.