Sportovní oblečení

sportovní oblečeníZa poslední roky je dobře pozorovatelný strmý nárůst příznivců sportu, především běhu a cyklistiky. Těžko říct, co to způsobilo. Ale pro ty, kteří jsou zasvěceni, není odpověď nijak složitá. Sport je zkrátka zdrojem nekonečné energie a radosti a nemusí být vždy jen honem za skvělou figurou a nadpozemskými výkony. A komu se i přesto nechce, může si zvednout sebevědomí parádním sportovním oblečením.

Seznam značek orientujících se výhradně nebo z velké části na sportovní oblečení se neustále rozšiřuje. K dostání je mnoho produktů napříč všemi cenovými kategoriemi. Nedá se však jednoznačně říci, že čím vyšší cena, tím lepší kvalita. Každému vyhovuje něco jiného. Bohužel nepatří sportovní oblečení mezi finančně nejdostupnější a za precizní funkčnost je třeba si dostatečně zaplatit.

Právě běh, nejpřirozenější lidský pohyb a zároveň nejlepší spalovač tuků, je momentálně nejvíce vyhledávaným sportem. Dříve než se půjdete proběhnout, ať sami nebo ve skupince (tzv. fit kluby), ujistěte se, že máte vhodnou obuv a oblečení. Nepodceňujte výběr bot, z obyčejných tenisek vás totiž hned po prvním tréninku pořádně zabolí svaly a klouby na tom nebudou kvůli tvrdým nárazům o zem o moc lépe.

Běžecké boty se dají sehnat už za pár stovek a rozdíl je to neskutečný. Noha jako by došlapávala do peřin a pohyb je celkově méně neohrabaný a „odpruženější“. Vždy ale trvejte na vyzkoušení v prodejně, jelikož každá bota je uvnitř jinak tvarovaná a u tak intenzivního pohybu jako je běh by se nemusela náhodná objednávka vyplatit.

Co se týká oblečení, výběr je téměř jasný. I když každá značka má výrobní postup jiný, vždy dbá na absolutní pohodlí při pohybu - ploché švy, síťované části, maximálně prodyšný a pot odvádějící materiál (Climalite, Climacool apod.). Pro ženy je do vrchních dílů často všitá integrovaná podprsenka, která zajišťuje naprostou podporu pro poprsí. Je jedno, zda zvolíte kraťásky, legíny, tričko, top nebo sportovní podprsenku. Vše vám musí dokonale padnout, nikde nic neškrtí, ale ani neplandá, to by pak veškeré funkce sportovního oblečení přišly nazmar. Nejdůležitější ale je, aby vás to nakoplo k jistým výkonům.

sportovní oblečeníRuku v ruce s během (joggingem) jde cyklistika. V několika posledních letech se rekreační cyklisté stávají nadšenci a dosavadní odpůrci pohybu alespoň rekreačními cyklisty. Přilba a rukavice jsou bezpodmínečně nutností, nicméně je dobré brát ohled i na oděv, který pro jízdu na kole zvolíte. Stejně jako u běhu, i zde je možné koupit si obuv pro tuto aktivitu, ale není to podmínkou, do začátku úplně postačí sportovní tenisky. Ohledně oblečení byste však měli být neústupní a investovat. Na poli materiálů se téměř nijak neliší od těch primárně určených pro jogging. Velká změna se týká spodního dílu – a tuhé pěnové výplně, která umožňuje mnohonásobně pohodlnější jízdu, což je znatelné hlavně při několikahodinovém pohybu. V Čechách si tyto šortky cestu ke svým zákazníkům teprve hledají, ale ten, kdo již zkusil, může jedině doporučit.

Ať pro běh nebo cyklistiku, je na trhu spousta doplňků, které si postupem času můžete pořídit a posunout tak své výkony o úroveň výš. Z oblečení lze uvést potítka, čelenky, návleky na ruce a lýtka, kompresní oblečení. Je jen na vás, jak moc se necháte sportem pohltit, ale stojí to za to!

Foto: hm.com, lindex.cz
Podívejte se na:
Legíny jsou pořád in?
Vybíráme plavky 2012
Tylová sukně se pořád nosí


Další články o módě najdete v novém magazínu pro ženy a dívky BuďKočka.cz.